niedziela, 16 kwietnia 2017

Dziecko nie strawi sztucznych słodzików

Dziecko nie strawi sztucznych słodzików
Słodziki, m.in. sukraloza, acesulfam potasowy dodawane powszechnie do napojów gazowanych mogą szkodzić dzieciom, mimo iż uznawane są za bezpieczne. Okzuje się, że ich substancje aktywne wywierają wpływ na metabolizm najmłodszych.
Eksperci z Amerykańskiego Narodowego Instytutu Diabetologii oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek podali wodę z dodatkiem słodzików lub puszkę dietetycznej coli 22 dorosłym, a następnie zmierzyli poziom sukralozy w ich krwi. Podobne badanie przeprowadzono z udziałem 11 dzieci, którzy otrzymali czystą wodę lub z dodatkiem sukralozy. W obu grupach osoby, które wypiły wodę ze słodzikiem, miały podobny poziom sukralozy. Niemniej jednak po wzięciu pod uwagę różnic w ciśnieniu krwi i wadze, naukowcy doszli do wniosku, iż stężenie sukralozy we krwi młodszych uczestników jest 2 razy wyższe niż u dorosłych.

Dzieci poniżej 12 r.ż. nie są zdolne do trawienia sztucznych słodzików tak jak osoby dorosłe. Problem ten zaostrza się u dzieci poniżej 2 r.ż., które przyjmują słodziki wraz z mlekiem matki. Ponieważ ich układ pokarmowy dopiero się kształtuje, może sobie z nimi nie poradzić, czego konsekwencją może być niebezpieczny wzrost poziomu stężenia cukru we krwi.

Dorota Wójcik na podstawie: Toxicol Environ Chem; 2016 goo.gl/JlGB8O

czwartek, 13 kwietnia 2017

Karmienie piersią korzystne nie tylko dla dziecka

Karmienie piersią korzystne nie tylko dla dziecka


Od dawna wiadomo, że mleko matki stanowi najlepszy start dla dziecka, ale nie tylko… Karmienie piersią może zmniejszyć również ryzyko rozwoju nowotworów sutka i jajników u kobiet, zapobiegać cukrzycy oraz chronić przed nadciśnieniem i zawałem.
Szczególnie korzystne dla zdrowia matki i dziecka jest karmienie niemowlęcia przez pierwsze 6 miesięcy życia wyłącznie piersią, a potem do roku mlekiem matki i pokarmami stałymi. Niestety w praktyce wiele młodych matek nie stosuje się do tych zaleceń, co wynika z różnych przyczyn.
Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny (USA) postanowili wziąć pod lupę dobroczynne właściwości mleka matki. W tym celu przeanalizowali dane kobiet (15-70 lat), które karmiły piersią swoje dzieci i doszli do wniosku, że zbyt krótki okres karmienia wiąże się z ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób u matki, w tym raka piersi i jajników. Natomiast kobiety karmiące zgodnie z zaleceniami były także w mniejszym stopniu narażone na zachorowanie na cukrzycę i nadciśnienie.


Dorota Wójcik na podstawie: MaternChildNutr 2016; doi:10.1111/mon.12366

środa, 12 kwietnia 2017

Witamina D obniża ryzyko ataku astmy


Witamina D obniża ryzyko ataku astmy

Witamina D, nazywana również słoneczną witaminą może o połowę zmniejszyć pojawienie się ostrego napadu astmy. Zatem korzystanie ze słońca, a także przyjmowanie suplementów diety może być istotnym krokiem w terapii tej choroby.
Badacze z Instytutu Cochrange przeanalizowali wyniki 7 testów z udziałem 435 dzieci oraz 2, do których zgłosiło się 658 dorosłych. Badane osoby miały łagodne i umiarkowane objawy astmy. W okresie suplementacji nie stwierdzono u nich żadnych niepożądanych reakcji.
Podczas przeprowadzonej zbiorczej analizy wykazano, iż witamina D była czynnikiem redukującym ryzyko wystąpienia ataku astmy, podczas którego konieczna jest hospitalizacja z 6% do 3%.

Dorota Wójcik na podstawie: Cochrane Database Syst Rev, 2016; 9: CD011511