niedziela, 27 marca 2016

http://sklep-eco-medico.eu/index.php?route=product/product&path=94&product_id=2173
Cynk można uznać za istotny element w określaniu kondycji systemu odpornościowego w czasie reakcji na stan zapalny. Zatem rak, choroby serca czy cukrzyca mogą mieć cięższy przebieg u osób z niedoborem tego pierwiastka – jak podkreślają naukowcy z Oregon State University.
Według nich zwłaszcza starsi ludzie są bardziej narażeni na niedostateczny poziom cynku i dotyczy to ok. 40% osób powyżej 65 r. życia. Jest to związane z ograniczoną absorpcją mikroelementów połączoną z wiekiem. Według danych ok. 12% całej populacji wykazuje niedobór tego pierwiastka.
Zalecana dzienna dawka cynku wynosi 8 mg dla kobiet i 11 mg dla mężczyzn, ale pamiętaj również, iż bezpieczna granica sięga nawet 40 mg. I co najważniejsze, powinieneś stale dbać o uzupełnianie jego rezerw, gdyż nasz organizm nie potrafi go magazynować.
Podczas eksperymentów na myszach naukowcy wykazali bezpośredni związek między poziomem cynku a stanami zapalnymi. Brak cynku powodował pogłębianie stanu zapalnego w komórkach. „Kiedy zabrać cynk, komórki, które kontrolują stan zapalny, wydają się uaktywniać i reagować inaczej” – donosi prowadzący badania Emily Ho.

Źródło: Mol Nutr Food Res, 2015; doi: 10.2002/,mfr.201400761

wtorek, 22 marca 2016

ZDROWSZA DIETA NIEZALEŻNIE OD WIEKU


Naukowcy dowodzą, że nigdy nie jest za późno na zmianę diety. Bez względu na to, kiedy będziesz wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe, mogą one zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu o jedną trzecią. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zacząć nawet w wieku 70 lat.
Według naukowców z Kings College w Londynie zalecane jest:

– spożywanie tłustych ryb raz w tygodniu;
– unikanie soli i cukru w przetworzonej żywności;
– uwzględnianie 5 porcji warzyw i owoców w codziennej diecie.

Wymienione czynniki mają niesamowity wpływ na zdrowie i długowieczność.
Wśród uczestników badania, w którym wzięło udział 162 zdrowych mężczyzn i kobiet, byli i tacy po 70-tce. Korzyści ze zmiany pożywienia są zauważalne w dość szybkim czasie, bo już w ciągu 12 tygodniu od rozpoczęcia diety. Uczestnicy stracili na wadze, zmniejszył się ich obwód w talii oraz odnotowano spadek ciśnienia w porównaniu z kontrolną grupą, która nie stosowała się do tych zaleceń. Ryzyko chorób serca i udaru mózgu zmniejszyło się o jedną trzecią u osób stosujących zasady zdrowszej diety. Zdaniem naukowców jest to fantastyczny rezultat, gdyż osoby uczestniczące w badaniu były uznane za zdrowe i nie ciążyło na nich ryzyko choroby.


Źródło: Am J Clin Nutr, 2015; doi: 10.3945/acjn.114.097352