poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Cellulit

Z cellulitem zmaga się pawie 50% Polek (TNS Polska). Często mylony jest z cellulitiusem[1]. Celulit nie jest chorobą tylko problem estetyczny.
Jak powstaje ten problem?
Tkanka tłuszczowa która znajduje się bardzo płytko pod skórą zbija się w grudki (poprzez pojawiające się złogi) i na ciele pojawiają się nierówności przypominające skórkę pomarańczy.  Złogi te uciskając naczynia krwionośne zaburzają metabolizm komórek , powodując zastój limfy i opuchliznę.
Jak z nim walczyć?
Można z nim walczyć na cztery sposoby:

1.       W domu
Wykorzystaj pod prysznicem szorstką rękawicę i wymasuj uda kolistymi ruchami. Zacznij masarz od kolan kierując się w stroną pośladków. Działania te poprawią ukrwienie twojej skóry. Stanie się ona gładsza i mocniejsza. Pobudź krążenie krwi i limfy biorąc na zmianę zimny i gorący tusz.  Zanim osuszysz skórę wmasuj antycellulitowy lub ujędrniający krem – wilgotna skóra spowoduje łatwiejsze jego wchłonięcie. Wzmocnij włókna kolagenu, popraw mikrokrążenie, przyspiesz metabolizm w komórkach skóry zastosowując odpowiednie kosmetyki i suplementy diety. Kilka razy w tygodniu rób sobie piling cukrowy (masujący) i solny który głęboko oczyszcza skórę. Zauważalny efekt naszych działań będzie widoczny po 14 dniach. Skóra na udach będzie gładsza i lepiej naciągnięta.

2.       W salonie kosmetycznym
Większość salonów kosmetycznych zaproponują zabieg nazwany endermolgia[2]. Zabieg ten polega na wykonaniu masarzu urządzeniem zakończonym głowicą z rolkami. Zasyca ono skórę pod ciśnieniem, w trakcie którego rozbijane są gródki tłuszczu, Powoduje ono także wzmocnienie skóry oraz wpływa na działanie limfy w naszym organizmie. Najnowsze urządzenia mają dodatkowe funkcje takie jak podgrzewania ciała – ta funkcja ma na celu ułatwić usuwanie komórek tłuszczowych.  Zauważalne efekty entomologii zauważymy po ok. 4-5 zabiegów.  Ciało po tym czasie będzie wyraźnie gładsze i jędrniejsze. Po serii ok. 10 zabiegów cellulit powinien zniknąć.

3.       U lekarza
Lekarze estetyczni w tym celu stosują mezoterapię polegającą na wykonaniu szeregu płytkich zastrzyków ze składnikami przyspieszającymi metabolizm spalaniu tłuszczu oraz stymulujących mikrokrążenie. Innym zabiegiem jest karboksyterapia polegająca na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla. Ma to na celu pobudzenie organizmu do spalania tłuszczu.
Najlepsze rezultaty osiąga się z połączeniem odpowiedniej diety oraz umiarkowanym wysiłkiem fizycznym.

4.       U masażysty
Masaże to jeden ze sposobów zwalczający cellulit. Mają one za zadanie przemieszczenie limfy z ud do pachwin oraz likwidację obrzęków. Prawidłowo wykonany zabieg zaczynamy od wymasowania pachwin, a następnie gładzącymi ruchami wspomagać przemieszczanie się limfy z ud do pachwin. Po pięciu takich zabiegach wprowadzamy masaże wyszczuplające, przyspieszający usuwanie tkanki tłuszczowej. Masaż ten musi być intensywny, uda należy rozcierać, ugniatać i szczypać. Później (po ok. 5 minutach) możemy zastosować tzw. bańkę chińską z dodatkiem oliwki do ciała.
Tekst na podstawie artykułu z Twój Styl nr 7  str. 160




[1]  Cellulitius to infekcja bakteryjna występująca pod powierzchnią skóry. Zazwyczaj jest wywoływana przez Streptococcus pyogenes or Staphylococcus aureus
[2] Endermologia na masaż podciśnieniowy, który oddziałuje na tkankę łączna skóry. Dzięki temu zabiegowi możemy się odchudzić, pozbyć cellulitu, wymodelować sylwetkę, A nawet poprawić kontury twarzy.

piątek, 12 sierpnia 2016

UPALNE RYZYKO ZIKA

Występuje w tropikach, jest przenoszony przez komary i budzi coraz większy lęk. Wirus zika, bo o niego chodzi, rozprzestrzenił się najbardziej w Ameryce Południowej i Środkowej. Ale zakaziło się nim też kilkuset Europejczyków. Liczba ta może wzrosnąć po powrocie kibiców z sierpniowej olimpiady w Rio de Janeiro.
Czy mamy się czego obawiać i jak chronić się przed infekcją?
Wyjaśnia dr n. med. Piotr Kajfasz specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej.
1. Czym jest gorączka zika?
To choroba zakaźna, powodowana przez wirusa odkrytego w 1947 roku u małp z lasu Zika w Ugandzie (stąd nazwa). Ze zwierząt na człowieka przeniosły go komary. Z Afryki trafiło do Azji Południowo-Wschodniej, a stamtąd przez Oceanię do Ameryki Południowej. Nie wiadomo, kiedy dokładnie się to stało, ale problem nasilił się.
W roku 2015 po przyjeździe do Brazylii tysięcy kibiców, piłkarskich z wielu krajów.
Przemieszczanie się ludzi po świecie sprzyja zakażeniom, ponieważ to człowiek jest źródłem wirusa. a komar tylko go przenosi.aosi Robią to głównie dwa gatunki tych owadów z rodzaju AEDES żyjące w gorącym klimacie (Aedes aegypti i Aedes albopictus).
Wirus zika jest spokrewniony z drobnoustrojami wywołującymi choroby tropikalne, m.in. dengę, żółtą gorączkę czy gorączkę Zachodniego Nilu.

2. Jakie są objawy i skutki choroby?
Zazwyczaj jest to choroba łagodna.
Większość zakażonych (ok. 80 proc.) nie ma żadnych symptomów. U co piątej osoby występują grypopodobne: bóle mięśni i stawów, gorączka (do 38–39 °C), zapalenie spojówek (zaczerwienienie i pieczenie oczu), wysypka. Pojawiają się ok. 7–10 dni od zakażenia, a po tygodniu lub dwóch mijają.
Rzadko zdarzają się powikłania neurologiczne – uszkodzenie osłonek nerwów i (często przejściowe) osłabienie mięśni (tzw. Guillaina-Barrego). Wirus najgroźniejszy jest dla ciężarnych. Może bowiem przeniknąć przez łożysko do krwiobiegu dziecka i uszkodzić rozwijający się mózg. Efektem głowie (mikrocefalia), czyli zmniejszony rozmiar czaszki, z czym wiąże się wysokie ryzyko upośledzenia umysłowego (zaledwie 15 proc. dzieci z małogłowiem rozwija się prawidłowo). W ostatnim roku w Brazylii urodziło się ponad trzy tysiące dzieci z tą wadą. To 15 razy więcej niż w latach poprzednich.

3 W jaki sposób można się zakazić wirusem?
Najczęściej przez ukłucie komara. W naszym klimacie nie ma takiego ryzyka. Bo zarówno wirus, jak i przenoszące go owady potrzebują do życia wysokich temperatur. Nawet jeśli podczas wakacji w tropikach ukąsi cię komar, nie oznacza to zakażenia ziką. Po pierwsze nie każdy owad jest nosicielem wirusa. Po drugie na tym samym obszarze występują gatunki komarów, które go nie przenoszą. Możliwe jest też zakażenie się od osoby zainfekowanej, ale tylko w razie kontaktu z jej krwią lub podczas stosunku. Dotychczas jednak potwierdzono pojedyncze przypadki tego typu zakażeń. Wirus nie przenosi się drogą kropelkową, gdy ktoś np. kicha albo kaszle.

4 Jak sprawdzić, czy nie chorujesz na zikę?
Jeśli zauważyłaś niepokojące objawy, a ostatnio byłeś w tropikach, powinnieneś zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala zakaźnego. Specjalista najpierw wykluczy inne groźne choroby tropikalne o podobnych objawach (malarię, dengę). A w razie potrzeby wypisze skierowanie na badanie na obecność przeciwciał wirusa zika (możesz je zrobić nie wcześniej niż dwa tygodnie po zakażeniu). W Polsce wykonuje je Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie (cena badania 510 zł), a także laboratoria sieci Alab (cena 131 zł). Niestety jeszcze nie wiadomo, jak długo wirus może utrzymywać się w organizmie i zakażać.

5 Na czym polega leczenie?
Nie ma leków, które zabijają wirusa, terapia polega na łagodzeniu objawów choroby. Możesz przyjmować paracetamol, który działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Zalecane są też krople do oczu, witamina C i rutyna oraz odpoczynek i lekkostrawna dieta. Przy powikłaniach neurologicznych konieczny jest pobyt w szpitalu i podanie sterydów. Niestety, w przypadku infekcji u kobiet w ciąży nie ma możliwości ochrony płodu. Nie każda zakażona urodzi jednak chore dziecko.

6 Jak chronić się przed wirusem?
Nie ma szczepionki ani leków zabezpieczających przed infekcją. Należy więc unikać ugryzień komarów. Jak? Podczas pobytu w krajach, w których występuje zika, stosuj repelenty. Najlepiej przez całą dobę, a szczególnie przed południem, kiedy komary Aedes są najaktywniejsze. Sięgaj po preparaty na bazie ikarydyny – ta substancja najskuteczniej odstrasza owady przenoszące zikę. Ubieraj się tak, by osłonić jak największą powierzchnię ciała. Śpij pod moskitierą, zabezpieczaj okna i drzwi siatką na owad)'. Nie wyjeżdżałaś za granicę, ale twój partner wrócił z tropików? Dobrze, by podczas stosunku używał prezerwatywy. Jak długo? Co najmniej przez dwa miesiące od powrotu z egzotycznej wyprawy, chyba że wcześniej badanie wykluczy zakażenie.
Jesteś w ciąży lub ją planujesz?
Lepiej nie wybieraj się do krajów, gdzie panuje zika. Zagrożenie infekcją jest największe w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy wiele kobiet nie wie jeszcze, że spodziewa się dziecka.
A jeśli wyjedziesz, przebadaj się po powrocie.
7 Czy wirus zika może pojawić się w Europie?
Już się pojawił. Do maja tego roku zakaziły się nim 523 osoby z 17 krajów UE, m.in. Hiszpanii. Francji, Czech. W Słowenii urodziło się dziecko z małogłowiem (matka podczas ciąży była w Brazylii).
We wszystkich przypadkach do zakażenia doszło za granicą. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że latem wirus może rozprzestrzenić się w Europie. Powód? Na południu kontynentu żyją komary z rodzaju Aedes. Ostatnio w Grecji, Rumunii i we Włoszech pojawiły się tzw. rodzin1e przypadki chorób tropikalnych przenoszone przez te owad)'. A to oznacza, że istnieje też ryzyko infekcji wirusem zika.

8 W których rejonach świata ryzyko zakażenia jest największe?
Dotąd zika rozprzestrzeniła się w 71 krajach. W tym roku najwięcej zachorowań odnotowano w krajach Ameryki Południowej i Środkowej oraz na Karaibach. Wirus pojawił się także na Wyspach Zielonego Przylądka, w Afryce i w rejonie południowego Pacyfiku (m.in. na Samoa i Fidżi). Informacje o zagrożeniu ziką znajdziesz na stronie: polakzagranica.msz.gov.pl lub gis.gov.pl (w zakładce: Zdrowie, Informacje dla podróżujących).

IZABELA FlLC·REDLlŃSKA
Twój STYL nr 7 lipiec 2016 s. 189