Antybiotyki - lek czy trucizna?! - Cały film dokumentalny - polski lektor [PL]. Ciekawy dokument z polskim lektorem o lekach, a konkretnie antybiotykach i ich wpływie na nasz organizm. Ten dokument powinien obejrzeć każdy - Polecam
Antybiotyki (z greki anti -- przeciw, bios -- życie) -- naturalne wtórne produkty metabolizmu drobnoustrojów, które działając wybiórczo w niskich stężeniach wpływają na struktury komórkowe lub procesy metaboliczne innych drobnoustrojów hamując ich wzrost i podziały. Antybiotyki są przedmiotem badań auksanografii, stosuje się je jako leki w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Bywają także używane profilaktycznie w zapobieganiu zakażeniom bakteryjnym w przypadku osłabienia odporności, np. neutropenii, a także w profilaktyce bakteryjnego zapalenia wsierdzia.
Działanie antybiotyków polega na powodowaniu śmierci komórki bakteryjnej (działanie bakteriobójcze) lub wpływaniu w taki sposób na jej metabolizm, aby ograniczyć jej możliwości rozmnażania się (działanie bakteriostatyczne).
Leczenie chorób zakaźnych polega na zabiciu drobnoustrojów wywołujących chorobę. Trudność terapii, z którą borykali się lekarze przed erą antybiotyków polega na tym, żeby znaleźć środek jednocześnie zabójczy dla chorobotwórczych bakterii i bezpieczny dla gospodarza. Antybiotyki zazwyczaj zakłócają procesy metaboliczne drobnoustrojów. Podstawą terapii antybiotykami jest zasada selektywnej toksyczności Ehrliha, zgodnie z którą, antybiotykiem jest substancja, która w organizmie, w stężeniu nie wykazującym większej toksyczności dla ludzi i zwierząt wyższych, powoduje uszkodzenie lub śmierć drobnoustrojów. Można to osiągnąć przez stosowanie substancji oddziałujących na takie struktury, które są obecne w komórkach drobnoustrojów, a których nie ma w organizmie człowieka lub występują w nim w innej formie.
Główne mechanizmy działania antybiotyków to:
Zakłócanie syntezy ściany komórkowej bakterii np. penicylina
Upośledzenie przepuszczalności błony komórkowej bakterii. np. Gramicydyna
Zakłócanie syntezy kwasów nukleinowych:
hamowanie biosyntezy folianów niezbędnych do syntezy DNA
hamowanie na różnych etapach np. Trimetoprym
hamowanie działania topoizomeraz np. Ciprofloksacyna
Zakłócanie syntezy białek np. Streptomycyna
Osobnym problemem jest szkodliwość dla naturalnej flory bakteryjnej człowieka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz