środa, 29 czerwca 2016

Koniczyna czerwona konieczna w czasie i po monopauzie


Koniczyna czerwona – skuteczna alternatywa dla terapii hormonalnych w walce z osteoporozą u kobiet po menopauzie
koniczyna-czerwonaNa zachowanie zdrowych kości mają wpływ estrogeny. Jednak po menopauzie poziom estrogenów zmniejsza się, co osłabia kości i zwiększa ryzyko złamań. To zagrożenie skłania lekarzy do przepisywania hormonalnych terapii zastępczych podczas menopauzy. Wraz ze wzrostem świadomości odnośnie tych terapii, nie wszystkie kobiety wyrażają na nie zgodę.
Od dawna znane są alternatywne rozwiązania z użyciem roślin – jedną z nich jest czerwona koniczyna. Niedawno naukowcy z Danii potwierdzili skuteczność jej działania. Czerwona koniczyna znana jest od wielu tysięcy lat. Zawiera ona duże ilości roślinnych estrogenów (izoflawonów), które w organizmie wykazują działanie podobne jak estrogeny. W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 60 kobiet. Podawano im dawkę 37,1 mg izoflawonów z czerwonej koniczyny codziennie przez 12 tygodni. Z jakim rezultatem? Po tym okresie wykazano, iż kości uczestniczek znacznie się wzmocniły i nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych.


Źródło: Anne Cathrine Thorup, Max Norman Lambert, Henriette Strom Kahr et al. Intake of Novel Red Clover Supplementation for 12 Weeks Improves Bone Status in Healthy Menopausal Women. Evid Based Complement Alternat Med. 2015; 2015: 689138.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz