poniedziałek, 27 lutego 2017

ŻEŃ-SZEŃ

W ostatnich latach roślina ta jest coraz bardziej „na topie”. I nie bez powodu…
W czym może pomóc:
  • wzmocni organizm osób zmęczonych i osłabionych (wskutek stresu, starzenia się, chorób lub wypadków),
  • przywróci siłę fizyczną i zdolność koncentracji po większym wysiłku lub w okresie przepracowania,
  • przyspieszy regenerację,
  • zwalczy zmęczenie,
  • pomże przetrwać okres przewlekłego stresu.
Mowa tu oczywiście o żeń-szeniu, który jest stymulatorem układu nerwowego – zwiększa siłę fizyczną i wydolność intelektualną.
Zdaniem profesora Kurta Hostettmanna, dyrektora Instytutu Farmakognozji Uniwersytetu w Lozannie, który bada rośliny lecznicze:
Głównym wskazaniem dla stosowania żeń-szenia jest przemęczenie i napięcie nerwowe. Takie wskazanie do stosowania zostało potwierdzone przez testy prowadzone na zwierzętach, a także poprzez badania kliniczne na ludziach.[1]
Jednak uważaj na za zakupach. W sprzedaży jest dostępnych wiele jego odmian – wybierz produkt zawierający w swoim składzie żeń-szeń prawdziwy, czyli Panax ginseng.
Pewną ostrożność przy jego stosowaniu powinny zachować: osoby chore na cukrzycę i biorące leki przeciwcukrzycowe, osoby z nadciśnieniem, a także osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe[2].
W takich przypadkach najlepiej skonsultuj się z zaufanym lekarzem.
[1] Ginkgo et ginseng: de la poudre aux yeux ! http://pages.rts.ch/emissions/abe/santecosmetique/1371787-ginkgo-et-ginseng-de-la-poudre-aux-yeux.html#timeline-anchor-integral-137178
[2] Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Błach-Olszewska Z., Długosz A.: Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2007.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz