niedziela, 17 marca 2013

Czy cierpisz na NADCIŚNIENIE?


Nadciśnienie tętnicze, choroba nadciśnieniowa, z ang. hipertensja (łac. hypertonia arterialis, niekiedy stosowane skróty HA i AH) – przewlekła choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi zarówno skurczowym (górnym), jak i rozkurczowym (dolnym).

Zdecydowana większość (ponad 90%) przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny (samoistny), tzn. bez znanej somatycznej przyczyny, którą dałoby się usunąć interwencją medyczną. Etiologia nadciśnienia tętniczego pierwotnego nie została w pełni ustalona. Uważa się, że odgrywają w niej rolę czynniki genetyczne i środowiskowe. Pozostałe przypadki to choroba o charakterze wtórnym (objawowym), gdy dobrze jest znana przyczyna choroby, np.: choroby nerek, choroby gruczołów dokrewnych lub choroby mózgu.

 

Jakie są objawy nadciśnienia?

Najczęstszymi objawami nadciśnienia są:

 

·         bóle głowy w rejonie potylicy, zwłaszcza po przebudzeniu

·         mroczki przed oczami

·         zawroty głowy

·         szumy w uszach

·         pulsowanie w skroniach

·         zaburzenia widzenia

·         krwotoki z nosa

·         bezsenność

·         rozdrażnienie i impulsywność

·         zmęczenie poranne

·         uczucie zbyt mocnego bicia serca

·         zasłabnięcia

·         bóle zamostkowe

·         duszności

·         potliwość

·         chrapanie

·         nadmierna męczliwość.

 

Symptomy choroby mogą mieć niewielkie nasilenie i nie zwracamy na nie uwagi. Mogą też pojawiać się okresowo (np. w sytuacjach stresujących). Czasami nawet zupełnie mijają, bo organizm przywyka do wysokiego ciśnienia i nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Zdarza się też, że jest odwrotnie – w miarę postępu schorzenia objawy występują coraz częściej i nasilają się. Czasem pojawiają się nowe, które są związane z powikłaniami narządowymi.

 

Jakie należy wykonać badania, które potwierdzą lub wykluczą nadciśnienie?

Najważniejszym badaniem oceniającym wysokość ciśnienia jest jego pomiar. Lekarz używa do tego manometru. Ty sam możesz zastosować łatwy w obsłudze aparat z apteki (warto go skalibrować u lekarza).

Jeśli sam mierzysz ciśnienie, rób to o tej samej porze, na tej samej ręce (opartej na stole). Powinno się je mierzyć po 10–20-minutowym odpoczynku, godzinę po posiłku, jeśli palisz – pół godziny po wypaleniu papierosa, najlepiej rano przed zażyciem stale przyjmowanych leków. Nadciśnienie rozpoznaje się po wielokrotnych pomiarach. Jeśli ciśnienie jest stale podwyższone i towarzyszą temu różne objawy, trzeba iść do lekarza. Prócz pomiaru ciśnienia (regularnego, co najmniej przez miesiąc) może on też sprawdzić jego wartości za pomocą tzw. Holtera ciśnieniowego (całodobowy automatyczny pomiar ciśnienia), który pozwala uniknąć błędów w pomiarach wykonywanych samemu oraz tzw. zespołu białego fartucha (chwilowy wzrost ciśnienia podczas badania lekarskiego). Ponadto zleci zrobienie badania krwi, moczu, EKG (spoczynkowego i wysiłkowego) i USG serca, a także dna oka. Na podstawie wszystkich uzyskanych wyników postawi diagnozę i dobierze odpowiednią terapię.

 

Czy istnieją „domowe” sposoby obniżenia ciśnienia?

Najprostszym sposobem jest zastosowanie odpowiedniej diety, w której starajmy się unikać tłuszczów zwierzęcych (m.in. smalec, masło). W zamian używaj oliwy, oleju z orzechów włoskich i sezamu, oleju rzepakowego – zawierają sporo kwasów omega-3 i omega-6 obniżających ciśnienie i zły cholesterol (LDL).

Zamiast słodyczy i słonych przegryzek, spożywaj dużo warzyw i owoców obniżających ciśnienie (np. buraki, pomidory, cebula, czosnek, seler, żurawina).

Pamiętaj o dobrych dla prawidłowego ciśnienia minerałach – potasie (np. pomidory, ziemniaki) i magnezie (orzechy, kakao, ziarna zbóż). Jedz owoce obfitujące w witaminę C (cytrusy, czarne porzeczki, żurawina) – jej stały niedobór powoduje długotrwały skurcz naczyń krwionośnych.

Lub zastosuj odpowiednią suplementację tych składników przyjmując naturalne preparaty witaminowe.

Ogranicz używanie soli (zatrzymuje wodę w organizmie, powodując wzrost ciśnienia), a jeśli to trudne, stosuj sól dietetyczną, doceń też zioła np. estragon.

Zrezygnuj z używek (nikotyna np. obkurcza naczynia krwionośne i dodatkowo uszkadza wyściełający je śródbłonek).

Uważaj na preparaty zawierające efedrynę (np. niektóre syropy na kaszel), która podnosi ciśnienie.

Aktywność fizyczna jest także pomocna w walce z nadciśnieniem, dlatego zacznij się ruszać – zrezygnuj z windy i chodź po schodach, regularnie pływaj itp. Regularnie wykonuj nieforsujące ćwiczenia (gimnastyka, marsze, pływanie, jazda na rowerze).

Stres może także powodować wzrost ciśnienia krwi. Staraj się jak najmniej denerwować i naucz się technik relaksacji.

Wysypiaj się, a jeśli nie możesz zasnąć, wypij herbatę z melisy, ciepłe mleko, ale nie sięgaj po środki nasenne bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli przyjmujesz leki, nie zmniejszaj ich dawek, nawet gdy dobrze się czujesz – o tym może decydować tylko lekarz; jeśli czujesz się źle po lekach, poproś lekarza o ich zmianę.

Zalecenia lekarza:

Zmiana dotychczasowego stylu życia: Jeśli masz nadwagę, zrzuć zbędne kilogramy (utrata 1 kg obniża ciśnienie o 2–3 mm Hg, a 10 kg – o 20–30 mm Hg).

 

Stosuj właściwą dietę (np. śródziemnomorską).

Ogranicz picie kawy (do 2 filiżanek słabego naparu).

Nie obawiaj się ruchu.

Farmakoterapia (leki zwykle stosuje się w nadciśnieniu umiarkowanym i ciężkim, lekarz dobiera je indywidualnie dla każdego pacjenta; przy utrwalonym nadciśnieniu trzeba je przyjmować już na stałe):

 

·         leki moczopędne (m.in. tiazydy, diuretyki pętlowe)

·         beta-blokery (powodują spowolnienie pracy serca) i alfa-blokery (rozszerzają naczynia krwionośne)

·         inhibitory konwertazy angiotensyny (m.in. ramipril, enalapryl)

·         blokery kanału wapniowego (np. werapamil)

·         leki alfa-1adrenolityczne (m.in. doxazosyna).

 

Jak interpretować pomiary ciśnienia tętniczego:            

                       

Ciśnienie skurczowe
(mm Hg)
Ciśnienie rozkurczowe
(mm Hg)
Ocena ciśnienia
120
80
optymalne
121- 129
81- 84
prawidłowe
130- 139
85- 89
wysokie prawidłowe
140- 159
90- 99
nadciśnienie łagodne
160- 179
100- 109
nadciśnienie umiarkowane
Powyżej 180
Powyżej 110
nadciśnienie wysokie
http://www.porada.eco-medico.co.uk/nadcisnienie.html

1 komentarz:

  1. Ciśnienie trzeba regularnie sprawdzać, ja jeszcze nie mając objawów dowiedziałem się już, że mam nadciśnienie. Wszystko dzięki regularnym badaniom, korzystam z usług https://polmed.pl/placowki/centrum-medyczne-polmed-warszawa-woloska/ i nie tylko do lekarza pierwszego kontaktu ale i do specjalistów chodzę właśnie tam. Badania też można wykonać na miejscu, również te do pracy.

    OdpowiedzUsuń